Yarının Yazarları

ozelbasari

Alperen AVCI - Okul

Sizce vatan sadece bir toprak parçası mıdır veya insanların tarımla uğraşırken ekip biçtiği üzerinde maden aradığı çıkar kaynağı mıdır? Bana sorarsanız size cevabım asla bunlar olmaz. Çünkü vatan sadece bunlardan ibaret değildir.

Vatan, uğruna can veren şehitlerin, onları askere yollayıp  arkasından su döken annelerin ve herşeyden habersiz babasının savaştan dönmesini beşiğinde bekleyen küçücük bebeklerin bize bıraktığı en güzel hediyedir. Tarih onların adını belki tek tek yazmamıştır fakat onlar vatan sevgisini gönüllerine kazımıştır. Bizler böylesine güzel bir vatana sahipsek onların sayesindedir.

Vatan bazen Malazgirt sırtlarında keşfedilmeyi bekleyen bir gizem oluverir bazen de İstanbul surlarında kurtarılmayı bekleyen bir prenses, bazen Çanakkale’de kurtarılmayı bekleyen bir maneviyat bazense Kurtuluş Savaşı’nda özdeşleştiği biz Türklere kazanmamız için dua eden gözü yaşlı bir anne….

Peki vatan toprağını geliştirmenin yolu nedir ? diye soracak olursanız cevabım şu olur:
Bence bu vatan toprağını geliştirmek Mevlana gibi höşgörülü alimlerimize Yavuz Sultan Selim gibi seferlere doymayan padişahlarımıza, Onbaşı Nezahat gibi kadın direnişçilerimize, Hasan Tahsin gibi cesur gazetecilerimize ve kısacası tarihi şahsiyetlerimize sahip çıkmaktan geçer. Onlar bu vatan için nice fedakarlıklar yaptılar bize yakışan onlardan aldığımız bu emaneti geliştirmektir.

Kısacası vatan beş harfli bir kelime değil, toprağı kanımızla yoğrulan ve kendisine hizmet edenleri çekinmeden karşılayan büyük bir emeğin eseridir.

Alperen AVCI
8/C   791